یائسگی چیست؟

زنانی که از سن خاصی گذشته باشند، یائسگی را تجربه خواهند کرد . یائسگی به معنای عدم قاعدگی به مدت یک سال است. سنی که شما آن را تجربه می کنید می تواند متفاوت باشد، اما معمولاً در اواخر دهه 40 یا اوایل 50 سالگی رخ می دهد.

یائسگی می تواند تغییرات زیادی در بدن شما ایجاد کند. این علائم نتیجه کاهش تولید استروژن و پروژسترون در تخمدان شماست. علائم ممکن است شامل گرگرفتگی ، افزایش وزن یا خشکی واژن باشد. آتروفی واژن به خشکی واژن کمک می کند. با این کار، التهاب و نازک شدن بافت‌های واژن وجود دارد که به مقاربت ناراحت‌کننده می‌افزاید.

یائسگی همچنین می تواند خطر ابتلا به برخی بیماری ها مانند پوکی استخوان را افزایش دهد . ممکن است متوجه شوید که یائسگی نیاز به توجه پزشکی کمی دارد. یا ممکن است تصمیم بگیرید که باید علائم و گزینه های درمانی را با پزشک در میان بگذارید.

به خواندن ادامه دهید تا در مورد 11 چیزی که هر زن باید در مورد یائسگی بداند، بدانید.

1. وقتی یائسه می شوم چه سنی خواهم داشت؟

میانگین سن شروع یائسگی 51 سال است. اکثریت زنان در سنین بین 45 تا 55 سالگی پریود نمی شوند. مراحل شروع کاهش عملکرد تخمدان می تواند سال ها قبل از آن در برخی از زنان شروع شود. برخی دیگر تا اواخر دهه 50 به قاعدگی ادامه خواهند داد.

سن یائسگی استفکرمنبع مورد اعتماداز نظر ژنتیکی تعیین می شود، اما مواردی مانند سیگار کشیدن یا شیمی درمانی می توانند کاهش تخمدان را تسریع کنند و در نتیجه یائسگی زودتر ایجاد کنند.

2. تفاوت بین یائسگی و یائسگی چیست؟

قبل از یائسگی به دوره زمانی درست قبل از شروع یائسگی اشاره دارد.

در دوران پیش از یائسگی، بدن شما در حال گذار به یائسگی است. این بدان معناست که تولید هورمون از تخمدان های شما شروع به کاهش می کند. ممکن است علائمی مانند گرگرفتگی که معمولاً با یائسگی همراه است را تجربه کنید. سیکل قاعدگی شما ممکن است نامنظم شود، اما در مرحله قبل از یائسگی متوقف نمی شود.

هنگامی که به طور کامل چرخه قاعدگی را برای 12 ماه متوالی متوقف کردید، وارد یائسگی شده اید.

3. کاهش سطح استروژن در بدن من باعث چه علائمی می شود؟

حدود 75 درصد از زنان در دوران یائسگی گرگرفتگی را تجربه می کنند که این امر آن را رایج ترین علامت تجربه زنان یائسه می کند. گرگرفتگی ممکن است در طول روز یا در شب رخ دهد. برخی از زنان ممکن است درد ماهیچه ها و مفاصل را نیز تجربه کنند که به عنوان آرترالژی یا نوسانات خلقی شناخته می شود.

تشخیص اینکه آیا این علائم ناشی از تغییرات هورمونی، شرایط زندگی یا خود فرآیند پیری است، ممکن است دشوار باشد.

4. چه زمانی متوجه می شوم که گرگرفتگی دارم؟

در طول گرگرفتگی ، احتمالاً افزایش دمای بدن خود را احساس خواهید کرد. گرگرفتگی نیمه بالایی بدن شما را تحت تاثیر قرار می دهد و حتی ممکن است رنگ پوست شما قرمز شود یا لکه دار شود. این تند گرما می تواند منجر به تعریق، تپش قلب و احساس سرگیجه شود. بعد از گرگرفتگی ممکن است احساس سرما کنید.

گرگرفتگی ممکن است روزانه یا حتی چندین بار در روز ظاهر شود. ممکن است آنها را در طول یک سال یا حتی چندین سال تجربه کنید.

اجتناب از محرک ها ممکن است تعداد گرگرفتگی هایی را که تجربه می کنید کاهش دهد. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • مصرف الکل یا کافئین
 • خوردن غذای تند
 • احساس استرس
 • بودن در جایی گرم

اضافه وزن و سیگار کشیدن نیز ممکن است گرگرفتگی را بدتر کند.

چند تکنیک ممکن است به کاهش گرگرفتگی و علائم آن کمک کند:

 • برای کمک به گرگرفتگی به صورت لایه لایه لباس بپوشید و از پنکه در فضای خانه یا محل کار خود استفاده کنید.
 • تمرینات تنفسی را در طول گرگرفتگی انجام دهید تا سعی کنید آن را به حداقل برسانید.

داروهایی مانند قرص های ضد بارداری، هورمون درمانی یا حتی سایر نسخه ها ممکن است به کاهش گرگرفتگی کمک کنند. اگر برای مدیریت گرگرفتگی به تنهایی مشکل دارید، به پزشک مراجعه کنید.

پیشگیری از گرگرفتگی

 • از محرک هایی مانند غذاهای تند، کافئین یا الکل خودداری کنید. سیگار کشیدن نیز ممکن است گرگرفتگی را بدتر کند.
 • لایه لایه لباس بپوشید.
 • از یک پنکه در محل کار یا خانه خود استفاده کنید تا به خنک شدن شما کمک کند.
 • در مورد داروهایی که ممکن است به کاهش علائم گرگرفتگی شما کمک کند، با پزشک خود صحبت کنید.

5. یائسگی چگونه بر سلامت استخوان من تأثیر می گذارد؟

کاهش تولید استروژن می تواند بر میزان کلسیم در استخوان های شما تأثیر بگذارد. این می تواند باعث کاهش قابل توجهی در تراکم استخوان شود که منجر به وضعیتی به نام پوکی استخوان شود . همچنین می تواند شما را بیشتر در معرض شکستگی های لگن، ستون فقرات و سایر شکستگی های استخوان قرار دهد. بسیاری از زنان در چند سال اول پس از آخرین دوره قاعدگی، از دست دادن سریع استخوان را تجربه می کنند.

برای حفظ سلامت استخوان ها:

 • غذاهای حاوی کلسیم زیاد مانند لبنیات یا سبزیجات با برگ های تیره بخورید.
 • مکمل های ویتامین D مصرف کنید.
 • به طور منظم ورزش کنید و تمرینات با وزنه را در برنامه ورزشی خود قرار دهید.
 • مصرف الکل را کاهش دهید.
 • از سیگار کشیدن خودداری کنید.

داروهای تجویزی وجود دارد که ممکن است بخواهید با پزشک خود در میان بگذارید تا از تحلیل استخوان نیز جلوگیری کنید.

6. آیا بیماری قلبی با یائسگی مرتبط است؟

شرایط مربوط به قلب شما ممکن است در دوران یائسگی ایجاد شود، مانند سرگیجه یا تپش قلب. کاهش سطح استروژن می تواند از حفظ شریان های انعطاف پذیر توسط بدن جلوگیری کند. این می تواند بر جریان خون تأثیر بگذارد.

توجه به وزن، خوردن یک رژیم غذایی سالم و متعادل، ورزش کردن و سیگار نکشیدن می تواند احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد.

7. آیا با تجربه یائسگی چاق خواهم شد؟

تغییرات در سطوح هورمونی شما ممکن است باعث افزایش وزن شود. با این حال، افزایش سن نیز می تواند به افزایش وزن کمک کند.

بر حفظ یک رژیم غذایی متعادل، ورزش منظم و انجام سایر عادات سالم برای کمک به کنترل وزن خود تمرکز کنید. اضافه وزن می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی ، دیابت و سایر شرایط را افزایش دهد.

مدیریت وزن

 • برای مدیریت وزن خود روی یک سبک زندگی سالم تمرکز کنید.
 • یک رژیم غذایی کامل داشته باشید که شامل افزایش کلسیم و کاهش مصرف قند باشد.
 • 150 دقیقه در هفته ورزش متوسط ​​یا 75 دقیقه در هفته ورزش شدیدتر مانند دویدن داشته باشید.
 • فراموش نکنید که تمرینات قدرتی را نیز در برنامه خود بگنجانید.

8. آیا علائم مشابه مادر، خواهر یا دوستانم را تجربه خواهم کرد؟

علائم یائسگی از یک زن به زن دیگر، حتی در یک خانواده متفاوت است. سن و میزان کاهش عملکرد تخمدان بسیار متفاوت است. این بدان معناست که شما باید یائسگی خود را به صورت جداگانه مدیریت کنید. چیزی که برای مادر یا بهترین دوست شما مفید بود ممکن است برای شما مفید نباشد.

اگر در مورد یائسگی سوالی دارید با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند به شما در درک علائم خود و یافتن راه هایی برای مدیریت آنها کمک کنند که با سبک زندگی شما سازگار است.

9. اگر هیسترکتومی کرده باشم، چگونه می توانم بفهمم که در حال یائسگی هستم؟

اگر رحم شما با جراحی از طریق هیسترکتومی برداشته شده است، ممکن است ندانید که در حال یائسگی هستید مگر اینکه گرگرفتگی را تجربه کنید.

در صورتی که ابلیشن آندومتر انجام داده باشید و تخمدان‌های شما برداشته نشده باشند، ممکن است این اتفاق بیفتد. ابلیشن آندومتر برداشتن پوشش داخلی رحم شما به عنوان درمانی برای قاعدگی شدید است.

اگر هیچ علامتی ندارید، آزمایش خون می تواند مشخص کند که آیا تخمدان های شما هنوز کار می کنند یا خیر. از این آزمایش می توان برای کمک به پزشکان برای یافتن سطح استروژن شما استفاده کرد، که ممکن است در صورت خطر ابتلا به پوکی استخوان مفید باشد. به این دلیل که دانستن وضعیت استروژن شما ممکن است در تعیین اینکه آیا به ارزیابی تراکم استخوان نیاز دارید یا خیر، مهم باشد.

10. آیا جایگزینی هورمون گزینه ای مطمئن برای مدیریت مشکلات یائسگی است؟

چندین هورمون درمانی برای درمان گرگرفتگی و جلوگیری از تحلیل استخوان مورد تایید FDA هستند. مزایا و خطرات بسته به شدت گرگرفتگی و تحلیل استخوان و سلامت شما متفاوت است. این روش های درمانی ممکن است برای شما مناسب نباشند. قبل از انجام هر گونه درمان هورمونی با پزشک خود صحبت کنید.

11. آیا گزینه های غیر هورمونی برای مدیریت علائم یائسگی وجود دارد؟

هورمون درمانی ممکن است انتخاب مناسبی برای شما نباشد. برخی از شرایط پزشکی ممکن است شما را از استفاده ایمن از هورمون درمانی بازدارند یا ممکن است به دلایل شخصی خود از آن نوع درمان استفاده نکنید. تغییر در شیوه زندگی ممکن است به شما کمک کند تا بسیاری از علائم خود را بدون نیاز به مداخله هورمونی تسکین دهید.

تغییرات سبک زندگی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • کاهش وزن
 • ورزش
 • کاهش دمای اتاق
 • اجتناب از غذاهایی که علائم را تشدید می کنند
 • پوشیدن لباس های نخی سبک و پوشیدن چند لایه

درمان های دیگر مانند درمان های گیاهی، خود هیپنوتیزم، طب سوزنی، برخی داروهای ضد افسردگی با دوز پایین و سایر داروها ممکن است در کاهش گرگرفتگی مفید باشند.

چندین داروی مورد تایید FDA را می توان برای جلوگیری از تحلیل استخوان استفاده کرد. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • بیس فسفونات ها، مانند ریزدرونات (Actonel، Atelvia) و زولدرونیک اسید (Reclast)
 • تعدیل کننده های انتخابی گیرنده استروژن مانند رالوکسیفن (Evista)
 • کلسی تونین (فورتیکال، میاکالسین)
 • denosumab ( پرولیا، Xgeva )
 • هورمون پاراتیروئید، مانند تری پاراتید (فورتئو)
 • برخی محصولات استروژن

ممکن است روان کننده های بدون نسخه پیدا کنید،کرم های استروژن یا سایر محصولات به خشکی واژن کمک می کنند.

غذای آماده

یائسگی بخشی طبیعی از چرخه زندگی یک زن است. این زمانی است که سطح استروژن و پروژسترون شما کاهش می یابد. پس از یائسگی، خطر ابتلا به برخی شرایط مانند پوکی استخوان یا بیماری قلبی عروقی ممکن است افزایش یابد.

برای مدیریت علائم خود، یک رژیم غذایی سالم داشته باشید و به اندازه کافی ورزش کنید تا از افزایش وزن غیر ضروری جلوگیری کنید.

اگر علائم نامطلوبی را تجربه کردید که بر توانایی شما تأثیر می گذارد، یا اگر متوجه چیز غیرعادی شدید که ممکن است نیاز به بررسی دقیق داشته باشد، باید با پزشک خود تماس بگیرید. گزینه های درمانی زیادی برای کمک به علائمی مانند گرگرفتگی وجود دارد.

هنگامی که یائسگی را تجربه می کنید، در طول معاینات منظم زنان با پزشک خود مشورت کنید.