چه دمنوش هایی به تسکین علائم یائسگی کمک می کنند؟

چه دمنوش هایی به تسکین علائم یائسگی کمک می کنند؟

یائسگی با فقدان طبیعی چرخه قاعدگی برای یک دوره 12 ماهه متوالی مشخص می شود. همچنین زمان کاهش آهسته میزان هورمون هایی است که تولید می کنید. در دوران یائسگی، تعادل بین هورمون های استروژن، پروژسترون و تستوسترون تغییر می کند.

دوره قبل از یائسگی ، پری یائسگی نامیده می شود و همراه با آن علائمی مانند گرگرفتگی و تغییرات خلقی به وجود می آید . این علائم در دوران یائسگی شروع به فروکش می کنند. اکثر افراد در دهه 40 و 50 زندگی خود علائم قبل از یائسگی را تجربه می کنند، اگرچه ممکن است زودتر اتفاق بیفتد.

قبل از یائسگی طبیعی است و می تواند از 10 ماه تا 4 سال طول بکشد. برای بسیاری، ممکن است طولانی تر باشد. علاوه بر گرگرفتگی و تغییرات خلقی، ممکن است این علائم را نیز تجربه کنید:

  • خونریزی و خشکی واژن
  • ریزش مو
  • افزایش وزن

همچنین ممکن است در معرض خطر بیشتری برای پوکی استخوان باشید .

در صورت گذراندن دوران یائسگی یا یائسگی ممکن است راه های طبیعی برای کاهش ناراحتی و درد وجود داشته باشد. در میان آنها، برخی از چای ها ممکن است به مبارزه با علائم شما کمک کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه کنید.

10 چای برای تسکین یائسگی

داروها می توانند به تعادل تغییرات هورمونی که در دوران پیش از یائسگی رخ می دهند کمک کنند. اما هورمون ها بهترین انتخاب برای همه نیستند. اگر به دنبال درمان های طبیعی تری هستید ، چای ممکن است یک گزینه سالم و کم هزینه باشد.

در حالی که سطح استروژن، پروژسترون و تستوسترون در دوران یائسگی کاهش می یابد، چای می تواند به کاهش علائم این تغییرات کمک کند.

دستورالعمل های بسته بندی را دنبال کنید (یا تقریباً از 1 قاشق چایخوری چای در هر 1 فنجان آب گرم استفاده کنید) برای هر وعده:

1. ریشه کوهوش سیاه

ریشه کوهوش سیاه خشکی واژن و گرگرفتگی را در دوران یائسگی کاهش می دهد.تحقیق در سال 2013منبع مورد اعتمادپیشنهاد کرد که برای زنانی که یائسگی زودرس را تجربه می کنند موثرتر است.

می توان آن را به شکل قرص، یا به طور رایج تر، به عنوان یکچای . این به عنوان جایگزینی برای درمان جایگزینی هورمونی (HRT) استفاده می شود.

اگر باردار هستید یا اگر برای فشار خون یا مشکلات کبدی تحت درمان هستید، نباید چای ریشه کوهوش سیاه مصرف کنید.

2. جینسینگ

استفاده از جینسینگ نتایج دلگرم کننده ای در کاهش علائم مختلف یائسگی نشان داده است.

آمطالعه 2021منبع مورد اعتماداز 90 زن یائسه مبتلا به استئوپنی، وضعیتی که در آن بدن استخوان جدید را به همان سرعتی که استخوان قدیمی را بازجذب می‌کند، نمی‌سازد، نشان داد جینسینگ نشانگرهای سلولی خاصی را بهبود می‌بخشد که پزشکان هنگام نظارت بر پیشرفت این بیماری به دنبال آن هستند.

یکی از این بیومارکرها استئوکلسین سرم نام دارد که به نام aپروتئین تشکیل استخوانمنبع مورد اعتماد.

مطالعات دیگر نتایج مثبت مشابهی را برای علائم متفاوت یائسگی نشان می دهد.

یک مطالعه نشان داد جینسینگ می تواند بروز و شدت گرگرفتگی و تعریق شبانه را در زنان یائسه کاهش دهد.تحقیق در سال 2012منبع مورد اعتمادحتی دریافتند که می تواند به زنان یائسه کمک کند تا خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهند.

یک پیرترمطالعه 2010منبع مورد اعتمادهمچنین نشان داد که جینسینگ قرمز می تواند به زنان یائسه کمک کند تا برانگیختگی جنسی را افزایش داده و زندگی جنسی خود را بهبود بخشند.

می توانید بنوشیدچای جینسینگ روزانه برای دریافت فواید آن. مصرف جینسینگ به عنوان یک گیاه می تواند تداخلات زیادی با داروهای متعددی از جمله داروهای قلب، فشار خون، دیابت و رقیق کننده خون داشته باشد. عوارض جانبی می تواند شامل بی قراری، سردرد و عصبی باشد.

3. درخت شاهزاده

درخت Chasteberry برای درمان علائم قبل از قاعدگی یافت شده است ، اما نوشیدن آنچای همچنین می تواند به کاهش درد سینه (ماستودینیا) و گرگرفتگی در دوران پیش از یائسگی کمک کند.

این گیاه همچنین پروژسترون را افزایش می دهد، که می تواند به حفظ تعادل سالم بین استروژن و پروژسترون در طول انتقال از دوران پیش از یائسگی به یائسگی کمک کند.

اگر از هورمون‌ها برای پیشگیری از بارداری یا جایگزینی هورمون استفاده می‌کنید، نباید عنبر مصرف کنید. همچنین اگر بیماری های حساس به هورمون مانند سرطان سینه داشته اید، باید از آن اجتناب کنید.

این همچنین برای افرادی که داروهای ضد روان پریشی یا داروهای بیماری پارکینسون مصرف می کنند، انتخاب خوبی نیست .

4. برگ تمشک قرمز

چای برگ تمشک قرمز با کاهش علائم رایج قبل از یائسگی مرتبط نیست. با این حال، این یک راه موثر برای کاهش جریان های شدید قاعدگی است، به خصوص آنهایی که اغلب در شروع یائسگی اتفاق می افتد.

اینبه طور کلی نوشیدن چای در دوران پیش از یائسگی و در دوران یائسگی بی خطر در نظر گرفته می شود.

5. شبدر قرمز

شبدر قرمز که عمدتاً برای درمان گرگرفتگی و تعریق شبانه در دوران یائسگی استفاده می‌شود، برای درمان فشار خون بالا، بهبود استحکام استخوان‌ها و تقویت ایمنی نیز استفاده می‌شود. به طور کلی ایمن در نظر گرفته می شود.

شبدر قرمز حاوی فیتواستروژن است، شکل گیاهی استروژن، که به بهبود عدم تعادل هورمونی ناشی از یائسگی کمک می کند.این چای یک راه خوشمزه برای اضافه کردن شبدر قرمز به برنامه روزانه شماست.

6. دانگ کوآی

چای دونگ کوآی به تعادل و تنظیم سطح استروژن در افرادی که در دوران یائسگی هستند کمک می کند و بسته به عدم تعادل هورمونی شما، آنها را کاهش می دهد یا بهبود می بخشد.

همچنین مشخص شده است که گرفتگی عضلات را به عنوان یک علامت سندرم پیش از قاعدگی (PMS) کاهش می دهد و می تواند درد لگن را در یائسگی کاهش دهد.

از این کار اجتناب کنیداگر انتظار جراحی دارید، چای مصرف کنید. مشخص شده است که با لخته شدن خون تداخل دارد. کسانی که پوست روشن دارند ممکن است بعد از نوشیدن منظم این چای حساس تر به آفتاب شوند.

یک مطالعه نشان داد که ترکیب دونگ کوای و بابونه می‌تواند گرگرفتگی را تا حدودی کاهش دهد96 درصدمنبع مورد اعتماد.

درباره فواید این گیاه قدرتمند اینجا را بخوانید.

7. ریشه سنبل الطیب

ریشه سنبل الطیب دارای فوایدی برای سلامتی است که شامل درمان بی خوابی ، اضطراب ، سردرد و استرس می شود. همچنین به دلیل توانایی آن در کاهش گرگرفتگی، یک گزینه یا کسانی است که وارد دوران یائسگی می شوند.

این گیاه همچنین می تواند به درمان درد مفاصل کمک کند. اگر علائم پوکی استخوان را تجربه می کنید، می تواند گزینه خوبی برای بهبود استحکام استخوان باشد.

از یک فنجان لذت ببریدچای ریشه سنبل الطیب قبل از خواب برای کمک به داشتن یک شب آرام. به عنوان یک چای، نوشیدن آن خطر کمی دارد. به عنوان یک گیاه، ابتدا با پزشک خود صحبت کنید. از مصرف طولانی مدت آن و مصرف آن با الکل خودداری کنید.

8. شیرین بیان

چای شیرین بیان می تواند به کاهش بروز گرگرفتگی – و مدت زمان ماندگاری آن – در افرادی که وارد یائسگی می شوند کمک کند.این چای همچنین می تواند اثرات استروژن مانند داشته باشد و ممکن است در بهبود سلامت تنفسی و کاهش استرس کلی موثر باشد.

شیرین بیان اگر با داروهای تجویزی خاصی مخلوط شود می تواند اثرات نامطلوبی داشته باشد، بنابراین قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید.

9. چای سبز

یک مطالعه قدیمی در سال 2009 نشان داد که چای سبز می تواند راهی موثر برای تقویت متابولیسم استخوان و کاهش خطر شکستگی استخوان، به ویژه در افرادی که یائسگی را تجربه می کنند، باشد.

چای سبز همچنین سرشار از آنتی اکسیدان، مقداری کافئین و اپی گالوکاتچین گالات (EGCG) است. EGCG متابولیسم را افزایش می دهد و به مبارزه با افزایش وزن کمک می کند که بسیاری از افراد یائسه تجربه می کنند. خطر کمی در نوشیدن چای سبز وجود دارد.

اگر بعد از مصرف کافئین نگران خوابیدن هستید، این چای بدون کافئین می تواند انتخاب خوبی باشد.

10. جینکو بیلوبا

مشخص شده است که جینکو بیلوبا حاوی فیتواستروژن (شبیه شبدر قرمز) است و می تواند سطح استروژن را افزایش دهد و به طور طبیعی عدم تعادل هورمونی را بهبود بخشد.

یک مطالعه قدیمی در سال 2009 نشان داد که جینکو بیلوبا می تواند علائم PMS و نوسانات خلقی را که می تواند قبل و در طول یائسگی رخ دهد، بهبود بخشد.

چای جینکو بیلوبا رایج نیست، اما می توانید ترکیباتی مانند این چای را پیدا کنید که ممکن است کمک کننده باشد. این گیاه می تواند با لخته شدن خون تداخل داشته باشد، اما نوشیدن آن به عنوان چای خطر کمی دارد.

آیا نوشیدن این چای ها خطراتی دارد؟

قبل از استفاده از چای برای درمان علائم قبل از یائسگی با پزشک خود مشورت کنید، زیرا برخی از چای ها اثرات نامطلوبی بر داروهای تجویزی دارند.

برخی از چای ها رقیق کننده های طبیعی خون هستند، بنابراین در مورد مصرف چای خود، به خصوص قبل از جراحی انتخابی، با پزشک مشورت کنید. نوشیدن گهگاهی چای خطر کمی دارد و ممکن است گزینه خوبی برای رویکردی ملایم به علائم پیش از یائسگی باشد.

اگر نوشیدن چای را برای مبارزه با علائم یائسگی انتخاب می کنید، چای های گیاهی ارگانیک بخرید و انواع بدون کافئین را انتخاب کنید، زیرا کافئین ممکن است علائم یائسگی را بدتر کند.

در مصرف چای داغ محتاط باشید – به خصوص اگر گرگرفتگی بزرگترین علامت شما باشد – زیرا می تواند بروز گرگرفتگی و تعریق شبانه را افزایش دهد. این ممکن است به ویژه در صورتی که آنها را قبل از خواب بنوشید صادق باشد. می‌توانید چای را از قبل دم کرده و سرد بنوشید تا جایگزینی خنک‌تر شود.

سایر درمان های یائسگی

اگر متوجه علائم قبل از یائسگی شدید، با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند شما را در مورد بهترین برنامه درمانی راهنمایی کنند. شدت علائم شما تعیین می کند که چه دوره درمانی – از طب سنتی گرفته تا ویتامین ها – را باید دنبال کنید.

HRT یک گزینه درمانی رایج است. با استفاده از این گزینه، پزشک هورمون ها را به شکل قرص، چسب، ژل یا کرم برای شما تجویز می کند. اینها می توانند به تعادل سطوح شما کمک کنند. با این حال، بسته به سلامتی و سابقه خانوادگی، HRT ممکن است برای شما مناسب نباشد.

استروژن واژن که مستقیماً با کرم، قرص یا حلقه به واژن زده می شود، می تواند به مبارزه با خشکی و ناراحتی واژن کمک کند.

اگر نمی توانید از استروژن درمانی استفاده کنید، گاباپنتین (Neurontin) می تواند راهی موثر برای کاهش گرگرفتگی باشد.

از طرف دیگر ، روغن‌های ضروری ممکن است علائم مربوط به یائسگی را زمانی که در روغن حامل رقیق شده و روی پوست ماساژ داده می‌شوند، تسکین دهند.

سوالات متداول

چند بار برای یائسگی باید چای بنوشید؟

بسته به احساسی که دارید می توانید هر چقدر که دوست دارید چای بنوشید. قبل از خواب، بهتر است مصرف چای خود را محدود کنید تا خواب شما به دلیل نیاز به ادرار مختل نشود.

کدام مواد موجود در چای به علائم یائسگی کمک می کند؟

دمنوش های فوق همه شامل موادی هستند که به کاهش علائم یائسگی کمک می کنند. این مواد از جینسینگ تا جینکو بیلوبا را شامل می شود.

چه چای برای تعادل هورمونی مفید است؟

مشخص شده است که جینکو بیلوبا حاوی فیتواستروژن (شبیه شبدر قرمز) است و می تواند سطح استروژن را افزایش دهد و به طور طبیعی عدم تعادل هورمونی را بهبود بخشد. به طور مشابه، نشان داده شده است که به علائم PMS کمک می کند.

علائم یائسگی چقدر شایع است؟

همه علائم یائسگی را تجربه نمی کنند، اما بسیاری از آنها این علائم را تجربه می کنند.

در باره85 درصدمنبع مورد اعتمادزنان برخی علائم را تجربه خواهند کرد. برخی از افراد ممکن است علائم خفیفی داشته باشند، در حالی که برخی دیگر دارای اثراتی هستند که زندگی روزمره را مهار می کند. اگر در گروه دوم قرار دارید، مهم است که به پزشک مراجعه کنید

درمان های جایگزین دیگری برای درمان های یائسگی چیست؟

برخی از راه‌های دیگر برای درمان علائم یائسگی عبارتند از خوردن یک رژیم غذایی متعادل، ورزش روزانه، مدیتیشن و تمرین‌های تحمل وزن. لازم به ذکر است که ورزش های تحمل وزن می تواند شامل یوگا و پیاده روی باشد.

علائم یائسگی از گرگرفتگی و تعریق گرفته تا خشکی واژن، نوسانات خلقی و حتی پوکی استخوان متغیر است.

در حالی که داروهای سنتی بدون نسخه و نسخه می توانند به رفع ناراحتی کمک کنند، درمان های جایگزین و داروهای گیاهی می توانند جایگزین های مفید و موثری برای دارو باشند.

این دمنوش ها را امتحان کنید یا با پزشک خود در مورد سایر روش های طبیعی که ممکن است برای شما مفید باشد صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *