راهنمای FSH و یائسگی

هورمون محرک فولیکول (FSH) از تولید استروژن و فرآیندهای تولید مثل در بدن شما پشتیبانی می کند. از آنجایی که FSH هم تخمک گذاری و هم تولید اسپرم را تنظیم می کند، این هورمون اغلب برای بررسی باروری افراد آزمایش می شود.

سطح FSH با افزایش سن افزایش می یابد. اگر قاعدگی شما نامنظم شده است و سؤالاتی در مورد یائسگی دارید ، ممکن است پزشک آزمایش FSH را برای جمع آوری اطلاعات بیشتر در مورد فعالیت هورمونی شما توصیه کند.

یائسگی را نمی توان بر اساس یک آزمایش تایید کرد، اما FSH قطعه مهمی از پازل است.

برای آشنایی با FSH، یائسگی و آنچه می توانید از آزمایش FSH انتظار داشته باشید، ادامه مطلب را بخوانید.

FSH چیست؟

FSH هورمونی است که توسط غده هیپوفیز در جریان خون ترشح می شود.

FSH همراه با LH (هورمون لوتئینیزه کننده)، یک گنادوتروپین است. هورمون های گنادوتروپیک غدد جنسی یا اندام های تناسلی را تحریک می کنند. آنها برای شروع بلوغ ضروری هستند.

FSH برای عملکرد تخمدان و بیضه مورد نیاز است. FSH از تخمدان ها برای ساخت استروژن و بیضه ها برای تولید تستوسترون حمایت می کند. بدون FSH، تخمدان ها نمی توانند تخمک تولید کنند و بیضه ها نمی توانند اسپرم تولید کنند .

نحوه عملکرد FSH در بدن

تولید FSH در بخشی از مغز به نام هیپوتالاموس شروع می شود که در پایه مغز در کنار غده هیپوفیز قرار دارد.

اینها هستندمراحل معمولیمنبع مورد اعتمادتولید FSH:

 1. هیپوتالاموس هورمون آزاد کننده گنادوتروپین را به غده هیپوفیز می رساند.
 2. این به غده هیپوفیز سیگنال می دهد که FSH و LH را تولید و در جریان خون آزاد کند.
 3. FSH از طریق خون به اندام های تناسلی می رسد، جایی که به گیرنده های بیضه یا تخمدان ها متصل می شود.

در اینجا یک نمای کلی ساده شده استنحوه عملکرد FSHمنبع مورد اعتمادبرای تخمک گذاری و قاعدگی:

 1. در نیمه اول چرخه قاعدگی، ترشح FSH افزایش می یابد.
 2. وجود سطوح بالای FSH و LH تخمدان ها را تحریک می کند تا یک فولیکول که حاوی یک تخمک است آزاد کنند.
 3. فولیکول نیز شروع به تولید استروژن می کند، بنابراین تولید FSH متوقف می شود.
 4. هنگامی که فولیکول بالغ می شود، تخمک آزاد می شود و تخمک گذاری اتفاق می افتد.
 5. ساختار موقتی به نام جسم زرد در اطراف فولیکول خالی شکل می گیرد. وظیفه آن پمپاژ هورمون برای حمایت از بارداری است.
 6. اگر لقاح بعد از تخمک گذاری اتفاق نیفتد، جسم زرد از هم می پاشد و باعث کاهش سطح استروژن می شود.
 7. قاعدگی تحریک می شود.
 8. فرآیند تولید FSH دوباره آغاز می شود.

FSH تنها هورمون در این فرآیند تولید مثل نیست. LH، استروژن و پروژسترون نیز نقش مهمی دارند.

FSH و یائسگی

تخمک گذاری و قاعدگی در بسیاری از افراد در طول سالهای اصلی باروری آنها به صورت ماهانه اتفاق می افتد. این فرآیند در دوران پیش از یائسگی ، مرحله انتقالی که قبل از یائسگی اتفاق می افتد، کاهش می یابد .

بر اساسموسسه ملی پیریمنبع مورد اعتمادیائسگی معمولا در سنین 45 تا 55 سالگی رخ می دهد و می تواند بین 7 تا 14 سال طول بکشد. زمانی به یائسگی رسیده اید که از آخرین قاعدگی شما حداقل 12 ماه گذشته باشد.

یائسگی یک اختلال نیست. این یک فرآیند طبیعی است که در آن تعداد فولیکول ها در تخمدان ها به سرعت کاهش می یابد. از آنجایی که این فولیکول ها با کاهش استروژن تولید می کنند، تولید استروژن شما نیز کاهش می یابد.

سطوح پایین استروژن یک حلقه بازخورد ایجاد می کند. مغز شما سیگنال می دهد که FSH بیشتری برای تحریک فولیکول ها تولید کند. اما فولیکول های کافی برای استفاده از FSH وجود ندارد که باعث افزایش سطح FSH در جریان خون شما می شود. در نهایت، کاهش عرضه استروژن برای فرآیند قاعدگی باعث توقف قاعدگی می شود.

حتی پس از یائسگی، بدن شما به تولید استروژن در مقادیر کمتر ادامه می دهد که از تستوسترون آزاد شده توسط غدد فوق کلیوی شما تبدیل می شود. میزان علائم یائسگی به طور گسترده ای بسته به فرد متفاوت است.

FSH و سایر شرایط سلامتی

علاوه بر آزمایش یائسگی، اندازه گیری FSH می تواند برای تشخیص شرایط سلامتی که بر باروری تأثیر می گذارد استفاده شود.

این شامل:

 • سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)
 • نارسایی اولیه تخمدان (POI)
 • سندرم ترنر
 • کیست یا تومور تخمدان
 • بی اشتهایی عصبی
 • سندرم کلاین فلتر

تست FSH و سطوح

آزمایش FSH یک آزمایش خون ساده است که بر حسب میلی واحد بین المللی در هر میلی لیتر (mIU/mL) یا واحد بین المللی در لیتر (IU/L) اندازه گیری می شود.

مانند هر آزمایش خون، آزمایش FSH خطرات حداقل تا بدون خطر را دارد. ممکن است درد خفیفی در اثر وارد شدن سوزن به داخل پوست و مقداری کبودی موقت در محل تزریق احساس کنید.

درک نتایج FSH

تعیین محدوده خاصی برای سطوح “طبیعی” FSH دشوار است. آزمایش سطح FSH اغلب شامل بررسی چگونگی نوسان یا تغییر سطوح در فرد و ارزیابی علائمی است که آنها تجربه می کنند. محدوده متوسط ​​​​برای FSH نیز ممکن است بسته به پزشک، آزمایشگاه و مارک آزمایشی که استفاده می شود کمی متفاوت باشد. میزان FSH نیز بر اساس سن شما (قبل از بلوغ، در دوران بلوغ و بعد از بلوغ، یائسگی) متغیر است.

به عنوان یکمقاله پژوهشی 2003منبع مورد اعتمادتوضیح می‌دهد، به‌ویژه برای افراد قبل از یائسگی، «یک تشخیص برای تخمین مطمئن سطح متوسط ​​واقعی FSH سرم یک زن کافی نیست و اندازه‌گیری‌های مکرر مطلوب است».

با توجه به انجمن یائسگی آمریکای شمالی ، زمانی که فردی یک سال یا بیشتر دوره قاعدگی نداشته باشد و سطح FSH “به طور مداوم به mIU/mL 30 یا بیشتر افزایش یابد”، پزشکان اغلب توافق می کنند که یائسگی رسیده است.

در اینجا یک ایده کلی از نحوه اندازه گیری FSH برای اکثر زنان آورده شده است. سیستم مراقبت های بهداشتی کوه سینا محدوده های زیر را ذکر می کند، اما باز هم، ممکن است بسته به بیمارستان این محدوده ها متفاوت باشد:

گروه سنی محدوده سطح نرمال FSH
قبل از بلوغ 0-4.0 IU / L
در دوران بلوغ 0.3-10.0 IU / L
در حالی که هنوز پریود است 4.7-21.5 IU / L
بعد از یائسگی 25.8-134.8 IU / L

سطح FSH می تواند افزایش یا کاهش یابد، به خصوص در دوران پیش از یائسگی. به همین دلیل، پزشک ممکن است آزمایش ماهانه را توصیه کند، به خصوص اگر در تلاش برای باردار شدن هستید. در این مثال، آنها از بالاترین سطح FSH شما به عنوان نشانگری برای تعیین پتانسیل باروری شما استفاده می کنند.

اگر در بدو تولد به شما زن اختصاص داده شده است، اما تحت درمان هورمونی، مانند مسدودکننده‌های بلوغ یا تستوسترون هستید، این اعداد FSH ممکن است برای شما صدق نکنند. اگر نگران تغییرات قاعدگی، درد تخمدان یا سطح هورمون هستید، با پزشک خود مشورت کنید. آنها می توانند یک رویکرد فردی برای مراقبت شما ارائه دهند.

چه زمانی به دنبال مراقبت باشیم

آزمایش FSH بخشی از معاینه باروری یا ناباروری است. همچنین ممکن است در ورزشکاران افراطی یا افراد مبتلا به اختلالات غذایی احتمالی که عادت ماهانه نامنظم دارند یا اصلاً عادت ماهانه ندارند، انجام شود.

بر اساسدفتر سلامت زنانمنبع مورد اعتماداگر تعداد روزها بین قاعدگی ها کمتر از 21 یا بیشتر از 35 روز باشد، قاعدگی نامنظم در نظر گرفته می شود. بارداری یکی از دلایل اصلی تغییر در قاعدگی است. اگر این مورد رد شود، آزمایش FSH ممکن است مرحله بعدی باشد.

اگر پریودهای نامنظم یا خونریزی واژینال در بین دوره های قاعدگی دارید، ممکن است پزشک آزمایش FSH را توصیه کند و از سایر ابزارهای تشخیصی مانند سونوگرافی استفاده کند.

همچنین اگر علائم بارز یائسگی را تجربه می کنید، ممکن است بخواهید اطلاعات پزشکی دریافت کنید. اینها می توانند ناراحت کننده باشند و بر زندگی روزمره تأثیر بگذارند.

علائم یائسگی عبارتند از:

 • گرگرفتگی
 • عرق شبانه
 • خشکی واژن
 • افزایش وزن
 • تغییرات خلق و خوی
 • کاهش میل جنسی یا میل جنسی

FSH یک هورمون ضروری است. در چندین عملکرد کلیدی تولید مثل از جمله تخمک گذاری نقش دارد. پزشکان از تست های سطح FSH برای شناسایی مشکلات احتمالی قبل از یائسگی، یائسگی و باروری مانند PCOS و POI استفاده می کنند. نتایج آزمایش FSH به تنهایی نمی تواند یائسگی را تشخیص دهد، اما ابزار مهمی است.

آزمایش FSH یک آزمایش خون ساده است. ممکن است برای دریافت تصویر کامل به آزمایش‌های متعددی نیاز باشد، یا ممکن است آزمایش‌هایی در نقاط مختلف چرخه هورمونی انجام شود. اگر یائسگی را تجربه می کنید، سطح FSH شما احتمالاً بیش از 25.8 IU/L خواهد بود.

یائسگی یک فرآیند بیولوژیکی طبیعی است که میلیاردها نفر را تحت تاثیر قرار می دهد! اغلب بعد از 45 سالگی شروع می شود.

اگر علائم یائسگی، از جمله تعریق و قاعدگی نامنظم را تجربه می کنید، با پزشک خود تماس بگیرید. آزمایش FSH ممکن است بتواند به پزشک شما کمک کند تا یائسگی یا بیماری دیگری را شناسایی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *