برای درد واژن بعد از یائسگی چه باید کرد؟

برای درد واژن بعد از یائسگی چه باید کرد؟

یائسگی تعدادی از تغییرات فیزیکی را به همراه دارد. تخمدان ها ترشح تخمک را متوقف می کنند، پریودها متوقف می شود، گرگرفتگی شروع می شود و خشکی واژن شایع تر می شود. همراه با خشکی، درد واژن نیز ممکن است در طول یائسگی و پس از آن افزایش یابد.

بیشتر دردهای بعد از یائسگی را می توان در یک موضوع ردیابی کرد: کاهش استروژن. این هورمون مسئول روانکاری پوست داخل و اطراف واژن، انعطاف پذیری بیشتر بافت ها و حفظ تعادل pH واژن است. (این به جلوگیری از عفونت کمک می کند.)

هر چه افت استروژن بیشتر باشد، احتمال بروز مشکلاتی مانند خشکی واژن، سفتی و درد بیشتر می شود.

بیشتر بدانید که چه چیزی باعث درد واژن بعد از یائسگی می شود و چه چیزی می تواند به تسکین درد کمک کند. این مقاله همچنین به سایر مسائل غیر مرتبط با یائسگی که می‌تواند باعث درد یا ناراحتی واژن شود، می‌پردازد.

آنچه در مورد درد یا ناراحتی واژن پس از یائسگی باید بدانید

در بیشتر موارد، ناراحتی و درد واژن پس از یائسگی به رابطه جنسی مربوط می شود. در واقع، طبق گزارش انجمن یائسگی آمریکای شمالی، 17 تا 45 درصد از زنان یائسه می گویند که رابطه جنسی برایشان دردناک است.

با کاهش سطح استروژن ، واژن از روانکاری و رطوبت طبیعی خود کمتر استفاده می کند. بافت ها نازک تر و شکننده تر می شوند.

در نتیجه، رابطه جنسی نافذ ممکن است باعث پارگی و تحریک شود. احساس ناراحتی و درد بعد از رابطه جنسی نیز بیشتر است. در واقع، برای افراد یائسه غیرمعمول نیست که بعد از رابطه جنسی دچار درد، سوزش و تحریک در واژن یا فرج شوند.

درد بعد از یائسگی نیز ممکن است نتیجه سفتی واژن در حین رابطه جنسی باشد. بدون استروژن، واژن شما می تواند در دهانه آن کوتاه و باریک شود. دخول ممکن است دردناک باشد.

این بافت خشک و نازک واژن و التهاب و تحریک ناشی از آن حالتی به نام آتروفی واژن یا واژینیت آتروفیک است. علائم دیگر می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • خارش
 • سوزش
 • لکه بینی یا خونریزی
 • UTIs
 • تکرر ادرار
 • بی اختیاری استرسی

بدون درمان، افراد ممکن است بعد از رابطه جنسی دچار پارگی و خونریزی شوند. افراد ممکن است تمایل کمتری به رابطه جنسی داشته باشند زیرا از ناراحتی و درد بعد از رابطه جنسی می ترسند.

آتروفی واژن همچنین می تواند منجر به عفونت های مزمن واژن مانند عفونت های مخمری پس از یائسگی شود. به دلیل تغییرات در pH واژن، باکتری ها، مخمرها و سایر ارگانیسم ها می توانند راحت تر رشد کرده و رشد کنند. این مسائل در کنار علائم دیگر می تواند منجر به درد و ناراحتی شود.

مشکلات عملکرد ادرار در افراد مبتلا به آتروفی واژن نیز رایج است. این شامل عفونت های دستگاه ادراری (UTIs) و عفونت های مثانه است . این شرایط باعث درد و ناراحتی می شود.

چه درمان هایی می تواند کمک کند

درد واژن پس از یائسگی اغلب به راحتی قابل درمان است. پزشک شما می خواهد علت اصلی هر درد یا ناراحتی را مشخص کند. این به شما کمک می کند که از درمان مناسب مطمئن شوید. برخی از این درمان ها عبارتند از:

 • مرطوب کننده واژن. می توانید از مرطوب کننده های واژن بدون نسخه در حین رابطه جنسی یا در زمان های دیگر برای افزایش سطح رطوبت واژن استفاده کنید. در طول رابطه جنسی، مرطوب کننده ها نیز می توانند به کاهش اصطکاک کمک کنند.
 • روان کننده های مبتنی بر آب. لوب می تواند به کاهش اصطکاک در حین رابطه جنسی کمک کند، که ممکن است باعث کاهش درد جنسی شود.
 • استروژن مکمل سطح استروژن ممکن است به افزایش انعطاف پذیری و روان شدن واژن کمک کند. برخی از محصولات استروژن را می توان به صورت موضعی در واژن استفاده کرد. یک مکمل استروژن با دوز پایین ممکن است به کاهش علائم جزئی کمک کند. هورمون درمانی سیستمیک یا درمان جایگزینی هورمونی، دوزهای بیشتری از هورمون را فراهم می کند.

چه چیز دیگری می تواند باعث ناراحتی واژن شود؟

تغییرات هورمونی تنها دلیل درد واژن پس از یائسگی نیست. مسائل زیر نیز ممکن است باعث درد و ناراحتی واژن شود:

 • ولوودینیا ولوودینیا وضعیتی است که باعث درد مزمن در فرج، قسمت بیرونی اندام تناسلی زنانه می شود. در بیشتر موارد مشخص نیست که چه چیزی باعث آن می شود.
 • واژینیسموس این اسپاسم عضلانی غیرارادی دهانه واژن را مسدود می کند. این امر رابطه جنسی را دشوار می کند و در نتیجه دخول اغلب دردناک است. این انقباضات ممکن است به دلیل هر تعدادی از مسائل زمینه ای، از آسیب روانی گرفته تا آسیب، ایجاد شود.
 • شرایط دستگاه ادراری ممکن است با عفونت ادراری آشنا باشید، اما سایر مشکلات ادراری می تواند باعث درد واژن شود. اینها عبارتند از عفونت مثانه، التهاب یا تحریک مثانه، و اورتریت .
 • حساسیت به کاندوم برخی از افرادی که به لاتکس آلرژی دارند ، اگر همسرشان در حین رابطه جنسی از کاندوم لاتکس استفاده کند، درد، ناراحتی و خارش را تجربه می کنند.
 • عفونت قارچی عفونت قارچی می تواند باعث درد، سوزش و خارش شود . عفونت های قارچی پس از یائسگی به دلیل تغییرات در محیط طبیعی واژن شایع تر است.

با پزشک خود صحبت کنید

پس از یائسگی مجبور نیستید با درد واژن زندگی کنید. سطوح پایین استروژن باعث تغییرات زیادی در بدن می شود، از جمله درد و ناراحتی واژن. با این حال، بیشتر علل زمینه‌ای این درد را می‌توان با کمک پزشک درمان و اصلاح کرد.

درد در حین رابطه جنسی پس از یائسگی یک مسئله رایج است. بسیاری از مسائل دیگری که می توانند باعث درد واژن بعد از یائسگی شوند نیز رایج هستند. با وجود این، بسیاری از مردم به سادگی در مورد آن با پزشکان یا پزشکان خود صحبت نمی کنند.

ممکن است ترس از خجالت باشد. همچنین ممکن است به سادگی ندانستید که چگونه موضوع را مطرح کنید. اما اگر در این مورد بحث نکنید، فرصت کمک و درمان نخواهید داشت.

پس از یائسگی، درد واژن معمولاً نتیجه تغییرات واژن ناشی از سطوح پایین استروژن است. استروژن کمتر در بدن منجر به نازک‌تر، خشک‌تر شدن و کشش کمتر بافت‌های واژن می‌شود. رابطه جنسی نفوذی ممکن است در نتیجه این تغییرات دردناک تر باشد، به خصوص اگر از روان کننده استفاده نکنید.

به طور معمول، درد واژن پس از یائسگی به راحتی قابل درمان است. روغن‌کاری یا مرطوب‌کننده‌های بدون نسخه می‌توانند در حین رابطه جنسی کمک کنند. گاهی اوقات، افراد نیاز به نسخه پزشک برای مکمل ها یا کرم های استروژن دارند. این درمان ها می توانند به افزایش سطح استروژن شما و بازگرداندن رطوبت طبیعی و انعطاف پذیری واژن کمک کنند.

اگر بعد از یائسگی دچار درد واژن می‌شوید، با پزشک خود صحبت کنید، که می‌تواند به شما در یافتن درمان مناسب کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *