اثرات یائسگی بر بدن

برای برخی از زنان، یائسگی می تواند مرحله ای خوشایند در زندگی آنها باشد. در اطراف رخ می دهدسن 51منبع مورد اعتمادبه طور متوسط، یائسگی به این معنی است که قاعدگی شما برای حداقل 12 ماه کاملاً متوقف شده است.

در مجموع، یائسگی می تواند به طور متوسط ​​هفت سال طول بکشد. گاهی اوقات، ممکن است برای مدت طولانی تری رخ دهد.

به غیر از عدم قاعدگی، یائسگی شامل مجموعه ای از اثرات بر بدن است. برخی از آنها ممکن است ناراحت کننده باشند (سلام، گرگرفتگی!)، در حالی که برخی دیگر ممکن است مورد توجه قرار نگیرند.

دقیقاً یاد بگیرید که یائسگی چگونه می تواند بر بدن شما و همچنین برخی از رایج ترین علائم تأثیر بگذارد.

اثرات یائسگی بر بدن

استروژن و پروژسترون هورمون های اولیه زنانه مرتبط با تولید مثل هستند. هنگامی که عملکرد تخمدان با افزایش سن کاهش می یابد، تخمک گذاری به طور منظم رخ نمی دهد. این منجر به پریودهای نامنظم یا از دست رفته می شود.

در نهایت تخمک گذاری به طور کلی متوقف می شود و پریودها به طور کامل متوقف می شوند. این باعث کاهش تولید استروژن و پروژسترون توسط تخمدان ها می شود.

زمانی که 12 قاعدگی را پشت سر هم از دست داده اید، رسما وارد یائسگی شده اید. این مرحله طبیعی زندگی معمولاً از اواسط دهه 40 تا 50 سالگی شروع می شود و می تواند چندین سال ادامه یابد.

در حالی که یائسگی به این معنی است که دیگر پریود نخواهید شد و دیگر نمی توانید باردار شوید، کاهش استروژن همچنین چندین اثر دیگر بر بدن دارد.

سیستم تناسلی

در حالی که ممکن است قاعدگی شما در طی چندین سال گذشته در حین یائسگی تغییر کرده باشد ، از نظر فنی تا زمانی که قاعدگی ماهانه شما به طور کامل متوقف نشود، یائسه نمی شوید. این بدان معنی است که بدن شما تولید تخمک برای لقاح را متوقف می کند.

بدون ریختن یک تخمک بارور نشده در هر ماه، دیگر قاعدگی وجود نخواهد داشت.

یائسگی می تواند سایر قسمت های دستگاه تناسلی را نیز تحت تأثیر قرار دهد. هنگامی که دیگر چرخه های ماهانه را پشت سر نمی گذارید، ممکن است مخاط دهانه رحم در وسط چرخه تان ضخیم نشود، علامتی که اغلب نشان دهنده تخمک گذاری است.

خشکی کلی واژن و کمبود میل جنسی نیز می تواند با یائسگی رخ دهد، اما اینها نباید دائمی باشند. یک روان کننده بدون نسخه می تواند کمک کننده باشد.

در صورتی که در دوران یائسگی این اثر را تجربه می کنید، پزشک متخصص زنان می تواند به شما کمک کند تا راه های دیگری برای افزایش میل جنسی خود بیابید.

سیستم غدد درون ریز

سیستم غدد درون ریز شامل هورمون هایی است که مسئول تولید مثل هستند. اینها شامل هورمون های مربوط به یائسگی یا در این مورد کمبود آن است: استروژن و پروژسترون.

گرگرفتگی یکی از مهمترین عوارض یائسگی است. اینها ناشی از کمبود استروژن است. آنها همچنین می توانند چند سال دوام بیاورندبعد از یائسگیمنبع مورد اعتماد.

گرگرفتگی باعث احساس گرمی ناگهانی، همراه با برافروختگی پوست و تعریق می شود. آنها می توانند به طور ناگهانی در هر زمانی از روز یا شب ظاهر شوند. آنها می توانند فقط چند ثانیه یا چند دقیقه در یک زمان دوام بیاورند.

تغییرات سبک زندگی در پیشگیری و مدیریت گرگرفتگی بسیار مهم است. این می تواند شامل اجتناب از کافئین و نوشیدنی های گرم باشد.

تکنیک های ذهن آگاهی، مانند مدیتیشن و هیپنوتیزم ممکن استکمک به کاهشمنبع مورد اعتمادگرگرفتگی نیز

یائسگی باعث می شود بدن شما انرژی بیشتری ذخیره کند، به این معنی که کالری و چربی را به این راحتی نمی سوزانید. این می تواند منجر به افزایش وزن شود. زنان یائسه نیز بیشتر مستعد افزایش وزن در اطراف خط وسط خود هستند.

سیستم عصبی

یائسگی می تواند بر خلق و خوی کلی شما تأثیر بگذارد. ممکن است یک روز احساس خوشبختی کنید و خودتان را دوست داشته باشید، اما روز دیگر احساس خوشبختی کنید.

همچنین ممکن است نوسانات خلقی را تجربه کنید که باعث تحریک پذیری می شود. اگر بیش از دو هفته همچنان اضطراب یا افسردگی را تجربه می کنید، مهم است که به پزشک خود مراجعه کنید. یائسگی می تواند یکماشهمنبع مورد اعتمادبرای افسردگی

خواب در دوران یائسگی نیز می تواند چالش برانگیز باشد. کاهش استروژن می تواند باعث گرگرفتگی و تعریق شبانه شود که شما را در شب بیدار نگه می دارد. این اثرات خوابیدن را نیز سخت می کند.

به دلایل نامعلوم، گفته می شود که یائسگی بر حافظه نیز تأثیر می گذارد. از دست دادن حافظه با افزایش سن شایع تر است، اما مشخص نیست که آیا یک ارتباط شدید یائسگی وجود دارد یا اینکه ممکن است علت زمینه ای دیگری در اینجا وجود داشته باشد.

سیستم ایمنی و دفع

کاهش سطح استروژن همچنین ممکن است منجر به نشت مثانه شود که به آن بی اختیاری نیز می گویند . ممکن است متوجه شوید که بیشتر ادرار می کنید یا هنگام خندیدن، ورزش کردن، یا عطسه نشت می کنید. تکرر ادرار نیز می تواند خواب شما را مختل کند.

سیستم قلبی عروقی

استروژن ها یک اثر محافظت کننده قلبی بر بدن دارند و سطوح پایین استروژن ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش دهد. سطوح پایین استروژن همچنین بر کلسترول بدن تأثیر می گذارد که می تواند خطر حمله قلبی یا سکته را افزایش دهد. پزشک شما ممکن است درمان جایگزینی هورمونی را برای مقابله با برخی از این تغییرات توصیه کند.

سیستم های اسکلتی و عضلانی

یائسگی باعث می شود استخوان های شما تراکم خود را از دست بدهند. این می تواند خطر شکستگی استخوان را افزایش دهد. زنان یائسه نیز در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به پوکی استخوان هستند.

از دست دادن توده عضلانی در دوران یائسگی نیز ممکن است با سرعت بیشتری نسبت به قبل رخ دهد. مفاصل شما نیز ممکن است سفت و دردناک شوند. ورزش منظم می تواند به کاهش از دست دادن تراکم استخوان و توده عضلانی کمک کند. همچنین ممکن است علائم درد مفاصل را کاهش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *