آیا یائسگی می تواند باعث بی خوابی شود؟

آیا یائسگی می تواند باعث بی خوابی شود؟

یائسگی و بی خوابی

یائسگی زمان تغییرات طبیعی در بدن زن است. چه چیزی باعث این تغییرات هورمونی، فیزیکی و احساسی می شود؟ تخمدان های شما

شما رسماً یک بار در سال کامل از آخرین دوره قاعدگی خود به یائسگی می رسید. بلوک های زمانی قبل و بعد از آن 1 سال به عنوان پیش یائسگی و پس از یائسگی شناخته می شوند.

در دوران پیش از یائسگی، تخمدان‌های شما شروع به تولید مقادیر کمتری از هورمون‌های کلیدی می‌کنند. این شامل استروژن و پروژسترون است. با کاهش سطح این هورمون، علائم یائسگی افزایش می یابد – یکی از آنها بی خوابی است.

بی خوابی اختلالی است که مانع از خواب کافی می شود. این ممکن است به این معنی باشد که شما برای به خواب رفتن مشکل دارید. همچنین می‌تواند به این معنا باشد که وقتی به خواب می‌روید، به سختی می‌توانید بخوابید.

علائم بی خوابی چیست؟

علائم بی خوابی به اندازه ناتوانی در به خواب رفتن یا خواب ماندن واضح نیست. اگرچه این دو مورد از بزرگترین شاخص ها هستند، اما سایر شاخص ها وجود دارند.

افراد مبتلا به بی خوابی ممکن است:

 • 30 دقیقه یا بیشتر طول بکشد تا بخوابید
 • کمتر از 6 ساعت در سه شب یا بیشتر در هفته بخوابید
 • خیلی زود بیدار شوید
 • بعد از خواب احساس آرامش یا سرحالی نکنید
 • در طول روز احساس خواب آلودگی یا خستگی کنید
 • نگران خواب مداوم باشید

با گذشت زمان، این از دست دادن خواب می تواند بر سلامت و تندرستی شما تأثیر بگذارد. علاوه بر خستگی، بی خوابی می تواند از جهات مختلفی بر سلامت شما تأثیر بگذارد.

شما ممکن است:

 • احساس اضطراب
 • احساس تحریک پذیری کنید
 • احساس استرس کنید
 • برای تمرکز یا توجه مشکل دارند
 • به خاطر سپردن چیزها یا ماندن در کار برایشان مشکل است
 • خطاها یا تصادفات بیشتری را تجربه کنید
 • افزایش دفعات سردرد را تجربه کنید
 • مشکلات گوارشی مانند ناراحتی معده را تجربه کنید

آیا بین یائسگی و بی خوابی ارتباطی وجود دارد؟

زنان در حال گذار به دوران یائسگی ممکن است مشکلات خواب را تجربه کنند. در واقع تا60 درصدمنبع مورد اعتمادزنانی که یائسه هستند، دوره های مکرر بی خوابی را تجربه می کنند.

یائسگی می تواند چرخه خواب شما را در سه سطح مختلف تحت تاثیر قرار دهد.

تغییرات هورمونی

سطح استروژن و پروژسترون شما در دوران یائسگی کاهش می یابد. این می تواند باعث ایجاد تغییراتی در سبک زندگی شما، به ویژه در عادات خواب شما شود. این تا حدی به این دلیل است که پروژسترون یک هورمون تولید کننده خواب است. در حالی که بدن شما با این سطوح هورمونی رو به کاهش مقابله می کند، ممکن است به سختی بخوابید و بخوابید.

گرگرفتگی

گرگرفتگی و تعریق شبانه دو مورد از شایع ترین عوارض یائسگی هستند. همانطور که سطح هورمون شما نوسان می کند، ممکن است احساس کنید که دمای بدن شما افزایش و کاهش ناگهانی دارد.

شما در واقع افزایش سطح آدرنالین خود را تجربه می کنید که به دلیل کاهش سریع هورمون ها ایجاد می شود. این همان ماده شیمیایی است که مسئول واکنش شما به استرس یا سناریوی جنگ یا گریز است. ممکن است بدن شما به سختی پس از این انفجار ناگهانی انرژی بازیابی شود و دوباره به خواب رفتن برای شما دشوار باشد.

داروها

همانطور که تغییرات شیمیایی و هورمونی طبیعی می تواند با خواب تداخل ایجاد کند، تغییرات ناشی از داروها یا مکمل هایی که مصرف می کنید نیز می تواند. اختلال خواب یک عارضه جانبی برای بسیاری از داروها است، بنابراین اگر داروی جدیدی را شروع می کنید یا از مکمل های بدون نسخه استفاده می کنید، ممکن است به بی خوابی شما کمک کند.

چه چیز دیگری باعث بی خوابی می شود؟

شب های بی خوابی غیر معمول نیست. در واقع، اکثر مردم اغلب با یک یا دو شب خواب بی قرار مواجه می شوند. علل شایع عبارتند از:

 • فشار. روابط کاری، خانوادگی و شخصی می تواند بیش از سلامت روانی شما را تحت تأثیر قرار دهد. آنها می توانند بر خواب شما نیز تأثیر بگذارند.
 • اختلالات سلامت روان. اگر دچار اضطراب ، افسردگی یا سایر اختلالات سلامت روان هستید، در معرض خطر بیشتری برای تجربه بی خوابی هستید. بسیاری از این اختلالات، علاوه بر علائم احساسی، می توانند باعث اختلال در خواب شوند.
 • برخی عادات غذایی دیر غذا خوردن در شب می تواند بر هضم غذا و در نتیجه بر توانایی بدن برای خواب تأثیر بگذارد. نوشیدن محرک هایی مانند قهوه، چای یا الکل نیز می تواند چرخه خواب بدن شما را مختل کند.
 • برای کار سفر کنید اگر مایل‌های آسمان بیشتر از مایل‌های ماشین دارید، برنامه خواب شما احتمالاً تحت تأثیر قرار می‌گیرد. تغییرات جت لگ و منطقه زمانی هم در کوتاه مدت و هم در درازمدت می تواند عوارضی را به همراه داشته باشد.

خطر بی خوابی نیز با افزایش سن افزایش می یابد، به خصوص اگر بالای 60 سال سن دارید. این به دلیل تغییرات طبیعی در چرخه خواب بدن شما است.

بی خوابی چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک ابتدا از شما در مورد عادات خوابتان می پرسد. این شامل زمانی است که معمولاً از خواب بیدار می شوید، زمانی که معمولاً به خواب می روید و میزان خستگی شما در طول روز. آنها ممکن است از شما بخواهند که برای ردیابی این رفتارها در یک دوره زمانی، یک دفتر خاطرات خواب داشته باشید.

پزشک شما همچنین یک معاینه فیزیکی برای بررسی شرایط زمینه ای که ممکن است باعث بی خوابی شود، انجام می دهد. در برخی موارد، این بدان معنی است که آنها آزمایش خون می گیرند.

اگر نمی توان علت را مشخص کرد، پزشک ممکن است توصیه کند که شب را در یک مرکز خواب بمانید. این به پزشک اجازه می دهد تا فعالیت بدن شما را در هنگام خواب تحت نظر داشته باشد.

بی خوابی چگونه درمان می شود؟

اگرچه بسیاری از دلایل بی خوابی مکرر شما “درمان” یا درمان واقعی ندارند، چند کار وجود دارد که می توانید برای کمک به خواب بهتر انجام دهید.

اتاقی بسازید که برای خواب مناسب باشد

اغلب اوقات، اتاقی که می‌خواهید کمی در آن ببندید، در توانایی شما برای انجام این کار اختلال ایجاد می‌کند. سه جزء اصلی اتاق خواب می تواند بر خواب شما تأثیر بگذارد.

این شامل دما، نور و نویز است. شما می توانید این موضوع را از طریق:

 • تا جایی که می توانید دمای اتاق خواب خود را خنک نگه دارید. یک توصیه معتبر حدود 65 درجه فارنهایت (18 درجه سانتیگراد) است. اتاق‌های خنک‌تر باعث می‌شوند شما به خوبی به خواب زمستانی بروید.
 • خاموش کردن هر چراغی این شامل ساعت های زنگ دار و تلفن های همراه است. چراغ های وزوز و چشمک زن تلفن همراه می تواند مغز شما را حتی زمانی که در خواب هستید نیز آگاه کند و در ساعت های فردی بدون هیچ توضیح واضحی از خواب بیدار شوید.
 • توقف هر صدای غیر ضروری خاموش کردن رادیو، حذف تیک تاک ساعت، و خاموش کردن لوازم خانگی قبل از اینکه داخل آن بنشینید می تواند به شما کمک کند تا خوابی راحت داشته باشید.
 • سعی کنید محصولاتی را که برای خواب بهتر طراحی شده اند امتحان کنید. این محصولات می توانند از شما در داشتن خواب با کیفیت کافی حمایت کنند.

زودتر بخور

یک میان وعده سبک یا یک لیوان شیر قبل از خواب احتمالاً هیچ ضرری نخواهد داشت، اما یک وعده غذایی بزرگ قبل از خزیدن بین ملحفه ها ممکن است دستور العملی برای بیداری شبانه باشد. خوابیدن با شکم پر ممکن است باعث سوزش سر دل و رفلاکس اسید شود که هر دو ممکن است باعث ناراحتی شما در هنگام خواب شوند.

تکنیک های تمدد اعصاب را تمرین کنید

یافتن راهی برای رفع فشار و آرامش می‌تواند به شما کمک کند تا راحت بخوابید. کمی یوگای ملایم یا حرکات کششی خفیف درست قبل از خواب ممکن است به شما کمک کند ذهن خود را آرام کنید و هنگام خواب احساس راحتی بیشتری کنید.

عادت های بد را کنار بگذارید

سیگاری ها و مشروبات الکلی احتمالاً متوجه می شوند که خواب در طول روزهای پیش از یائسگی و یائسگی شما حتی گریزان تر است. نیکوتین موجود در محصولات تنباکو یک محرک است که ممکن است از ضعیف شدن مغز برای خواب جلوگیری کند.

اگرچه درست است که الکل یک آرام بخش است، اما این اثر ماندگار نخواهد بود. الکل همچنین از مراحل عمیق خواب ترمیمی جلوگیری می کند، بنابراین خوابی که می گیرید برای بهبودی شما کار زیادی نمی کند.

آیا درمان بی خوابی زمانی که مربوط به یائسگی است متفاوت است؟

اگر بی خوابی شما مربوط به یائسگی است، ممکن است از طریق متعادل کردن سطوح هورمونی تسکین پیدا کنید. چندین گزینه برای این وجود دارد، از جمله:

 • درمان جایگزینی هورمونی این درمان می تواند سطح استروژن شما را تکمیل کند در حالی که سطوح طبیعی آن در دوران پیش از یائسگی و یائسگی کاهش می یابد.
 • کنترل بارداری با دوز کم دوز کم ممکن است بتواند سطح هورمون را تثبیت کند، که می تواند بی خوابی را کاهش دهد.
 • داروهای ضد افسردگی با دوز پایین. داروهایی که مواد شیمیایی مغز شما را تغییر می‌دهند ممکن است به شما کمک کنند تا بخوابید.

همچنین ممکن است مصرف ملاتونین را در نظر بگیرید. ملاتونین هورمونی است که به کنترل چرخه خواب و بیداری شما کمک می کند. می تواند به بازیابی چرخه خواب شما کمک کند.

اگر پزشک شما مشکوک باشد که بی خوابی اخیر شما نتیجه یک دارو یا عارضه جانبی تداخلات دارویی است، با شما همکاری خواهد کرد تا گزینه های دارویی بهتری را بیابد که روی خواب شما تأثیری نداشته باشد.

بسیاری از افراد هر از گاهی دچار حملات بی خوابی می شوند، اما بی خوابی مرتبط با یائسگی در صورت عدم درمان مناسب می تواند هفته ها و ماه ها ادامه داشته باشد. اگر دچار بی خوابی هستید، با پزشک خود صحبت کنید تا در مورد گزینه های خود صحبت کنید.

در این بین، چندین کار وجود دارد که می توانید برای کمک به کاهش یا تسکین علائم خود انجام دهید. آنها عبارتند از:

 • چرت زدن مکرر مطمئناً، در محل کار نمی‌توانید دقیقاً سرتان را روی میزتان بچسبانید، اما چه کسی می‌تواند مانع از چرت زدن شما در ساعت ناهار شود؟ آخر هفته ها و هر زمانی که احساس خستگی کردید چرت بزنید. اگر خواب‌آلود هستید و فکر می‌کنید می‌توانید کمی چشم‌هایتان را ببندید، از آن استفاده کنید.
 • هیدراته ماندن اگر در تلاش هستید که هوشیار بمانید، یک لیوان آب دراز کنید. آب می تواند به شما کمک کند انرژی طبیعی خود را بالا نگه دارید.
 • به بدنت گوش کن با افزایش سن، ساعت داخلی شما تغییر می کند. ممکن است نتوانید مانند زمانی تا دیروقت بیدار بمانید و زود بیدار شوید. تغییر زمان خواب خود را به آنچه بدن شما به طور طبیعی می خواهد انجام دهد ممکن است کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *